S1008-272J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1008-272J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.7UH 365MA 850MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Max DC Current :
365mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
7.9MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Current Rating :
365mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
S1008
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height :
2.41mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
850mOhm Max
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
2.66mm
Inductance :
2.7μH
Packing Method :
TR, 13 INCH
Q Factor :
30
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Pbfree Code :
No
Shielding :
yes
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
45 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Datasheets
S1008-272J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD