S1008-271J
Mfr.Part #
S1008-271J
Description
FIXED IND 270NH 900MA 140MOHM SM
Q Factor :
40
Current Rating :
900mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Test Frequency :
25MHz
Frequency - Self Resonant :
308MHz
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Depth :
2.66mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Max DC Current :
900mA
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Inductance :
270nH
Height :
2.41mm
Datasheets
S1008-271J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD