RZ3A60A55
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RZ3A60A55
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY 3PST-NO 55A 42-660V
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Solid State Relays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Output Voltage :
660V
Insulation Resistance :
1GOhm
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Package / Case :
Module
REACH SVHC :
No SVHC
Max Supply Voltage (AC) :
660V
Packaging :
Bulk
Output Type :
AC, Zero Cross
Number of Pins :
12
Voltage - Input :
24V~275VAC 24V~50VDC
Isolation Voltage :
4kV
Voltage - Load :
42V~660V
Max Input Current :
15mA
Output Current :
55A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Silver
Series :
RZ3A
Width :
73.5mm
Published :
2002
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Rated AC :
660V
Throw Configuration :
3PST
Length :
73.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
660V
Current Rating :
55A
Min Supply Voltage (AC) :
42V
Circuit :
3PST-NO (3 Form A)
Mount :
DIN Rail, Screw
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Operating Supply Voltage :
660V
Height :
41mm