RW0S6BBR010FET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW0S6BBR010FET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 1% 0.6W 2010
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Feature :
Current Sense
Termination :
J-Lead
Packing Method :
TR, 13 INCH
Series :
RW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.202Lx0.100W 5.14mmx2.54mm
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.140 3.55mm
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power (Watts) :
0.6W
Published :
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
10MOhm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
600mW
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Mount :
Surface Mount
Height :
3.42mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RW0S6BBR010FET
Ohmite RW0S6BBR010FET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, 0.6W, ±1%, -55°C~150°C