RVC0402JT100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVC0402JT100M
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, HV, 0402, 100 MOHM, 5%, 0.0
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Failure Rate :
Features :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Technology :
Thick Film
Series :
RVC
Tolerance :
±5%
Product Type :
Thick Film Resistors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Composition :
Thick Film
Resistance :
100 MOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
RVC0402JT100M
Stackpole Electronics, Inc. RVC0402JT100M
RVC Series, Thick Film, 100 MOhms, 0.063W, 1/16W, ±5%, -55°C ~ 155°C