RU1608JR039CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RU1608JR039CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.039 OHM 5% 1/4W 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RU
Published :
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
47 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
Resistance :
39mOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RU1608JR039CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RU Series, Thick Film, 39mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C