RTT3TA12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTT3TA12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Stock
76
In Stock :
76
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Published :
2017
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Switching Voltage :
400VAC -Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Type :
Latching, Single Coil
Series :
RT1, Inrush, SCHRACK
Termination Style :
PC Pin
Factory Lead Time :
23 Weeks
Coil Voltage :
12VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Contact Rating (Current) :
16A
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Test Button
Contact Material :
Tungsten and AgSnO
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operate Time :
10ms
Coil Current :
33.3mA
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Coil Resistance :
360Ohm