RTS718ND32S03
Mfr.Part #
RTS718ND32S03
Description
CONN RCPT FMALE 32P GOLD SOLDER
Stock
59
In Stock :
59
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Shell Size, MIL :
Backshell Material, Plating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shell Size - Insert :
18-32
Diameter :
28.6 mm
Product Length (mm) :
41.3
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Gender :
FEMALE
Applications :
Automation, Industrial, Instrumentation, Marine, Telecom, Transportation
Subcategory :
Circular Connectors
Product Status :
Active
Series :
Aquarius
Color :
Black
Termination Style :
PC Pin
Cable Opening :
Mounting :
Jam Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Product :
Receptacles
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Number of Positions :
32 Position
Height :
24.5 mm
Number of Terminals :
32
Termination Post Length :
5 mm
IP Rating :
IP67/IP69K
Shell Finish :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Amphenol
Brand :
Packaging :
Box
Termination Method :
Solder
Shell Style :
Jam Nut
Current Rating :
7.5 A
Product Type :
Standard Circular Connector
Bulkhead - Front Side Nut
HTS :
Voltage Rating :
250 VAC, VDC
Mating Cycles :
500 Cycles
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Angle :
Straight
Contact Plating :
Gold
Automotive :
No
Contact Gender :
SKT
Termination :
Solder
Number of Ports :
1
Shell Size :
18
Mating Cycle (Cycles) :
500
Package :
Bulk
Product Depth (mm) :
41.3
Base Product Number :
RTS718
Product Category :
Standard Circular Connector
Product Height (mm) :
24.5
Current Rating (Amps) :
7.5A
Primary Material :
Plastic
RoHS :
Details
Features :
Board Guide
Maximum Voltage Rating :
250VAC|250VDC
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Style :
PCB
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Type :
Circular
Accessory Type :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN (US) :
EAR99
Body Orientation :
Straight
Shielding :
Unshielded
Gender :
RCP
Mating Style :
Bayonet
Number of Contacts :
32
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
RTS718ND32S03
Amphenol Sine Systems RTS718ND32S03
Receptacle, Female Sockets Thermoplastic Panel Mount, Through Hole 32 Position Positions Solder Gold - Box N (Normal) Bayonet Lock