RTS716ND26S03
Mfr.Part #
RTS716ND26S03
Description
CONN RCPT FMALE 26P GOLD SOLDER
Stock
198
In Stock :
198
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Angle :
Straight
HTS :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Termination Method :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Gender :
SKT
Shell Size :
16
Height :
24.5 mm
Package :
Bulk
Maximum Voltage Rating :
250VAC|250VDC
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Automation, Industrial, Instrumentation, Marine, Telecom, Transportation
Mounting :
Jam Nut
Product Category :
Standard Circular Connector
Type :
Circular
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Contacts :
26
Mounting Style :
PCB
Diameter :
25.3 mm
Features :
Board Guide
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Termination :
Solder
Packaging :
Box
Number of Terminals :
26
Shell Size - Insert :
16-26
Shell Finish :
Product :
Receptacles
Gender :
RCP
Product Depth (mm) :
38.1
Current Rating :
7.5 A
Cable Opening :
Termination Post Length :
5 mm
Product Type :
Standard Circular Connector
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mating Cycles :
500 Cycles
Termination Style :
PC Pin
Color :
Black
Base Product Number :
RTS716
Accessory Type :
Series :
Aquarius
Mating Style :
Bayonet
Body Orientation :
Straight
Voltage Rating :
250 VAC/DC
Shell Material :
Thermoplastic
Product Height (mm) :
24.5
Contact Finish Thickness - Mating :
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
IP Rating :
IP67/IP69K
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
RoHS :
Details
Number of Positions :
26 Position
Housing Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Material, Plating :
ECCN (US) :
EAR99
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Amphenol
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Mating Cycle (Cycles) :
500
Shielding :
Unshielded
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Brand :
Orientation :
N (Normal)
Primary Material :
Plastic
Number of Ports :
1
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Ingress Protection :
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Style :
Jam Nut
Wire Gauge :
26 AWG to 14 AWG
Product Length (mm) :
38.1
Datasheets
RTS716ND26S03
Amphenol Sine Systems RTS716ND26S03
Receptacle, Female Sockets Thermoplastic Panel Mount, Through Hole 26 Position Positions Solder Gold - Box N (Normal) Bayonet Lock