RTS714N19S03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTS714N19S03
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
13 Weeks
Includes :
4 pcs - 1 Connector, 1 Gasket, 1 Nut, 1 O-Ring
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Black
Shell Material :
Thermoplastic
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size - Insert :
14-19
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2016
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
ecomate® Aquarius™
Shielding :
Unshielded
Datasheets
RTS714N19S03
Amphenol Sine Systems RTS714N19S03
Receptacle Housing Thermoplastic Panel Mount 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included ecomate® Aquarius™
RTS714N19S03 Overview
RTS714N19S03 Features
ecomate® Aquarius™ series
RTS714N19S03 Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
RTS714N19S03 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT