RTHN-5006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTHN-5006
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
LINE FILTER 500VDC/VAC 6A CHASS
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Radiation Hardening :
No
Weight :
699.893027g
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Terminal Block
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Frequency :
60Hz
Voltage - Rated AC :
500V
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Current Rating :
6A
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Current Rating :
6A
Voltage - Rated DC :
500V
Termination Style :
Terminal Block
Approval Agency :
EN, UL
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Configuration :
Two Stage
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
RTHN
Filter Type :
Three Phase (Delta)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Current :
6A
Datasheets
RTHN-5006
TDK-Lambda, Inc. RTHN-5006
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CRD 12AWG IEC320-C19 - CBL 6.56'
    CORD 14AWG 5-15P - 320-C15 6.56'
    CORD NEMA1-15P - IEC320-C7 5.90'
    CRD NEMA5-15P - IEC320-C13 5.90'
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH