RTE-P2D12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTE-P2D12
Manufacturer
IDEC
Description
RELAY TIME DELAY 600HRS 10A 240V
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Time Delay Relays
Series :
RTE
Published :
2005
Power Consumption :
1.6W
Function :
Programmable (Multi-Function)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
11
Voltage - Supply :
12VDC
Relay Type :
Mechanical Relay
Coil Voltage (DC) :
12V
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Approval Agency :
CE, TUV, cULus
Voltage - Rated DC :
12V
Max Supply Voltage (DC) :
12V
Mount :
PCB, Plug-In
Max Current Rating :
10A
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 240VAC/30VDC
Mounting Type :
Socketable
Delay Time :
0.1 Sec ~ 600 Hrs
Throw Configuration :
DPDT
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Timing Initiate Method :
Input Voltage, Trigger Signal
Max Operating Temperature :
65°C