RTD14006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTD14006
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
5000 Vrms
Termination Style :
PC Pin
Series :
RT1, SCHRACK
Coil Voltage :
6VDC
Must Operate Voltage :
4.2VDC
Contact Voltage(DC)-Max :
24V
Coil Resistance :
90Ohm
Coil Type :
Non Latching
Seal Rating :
Sealed - Fully
Number of Terminations :
8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Power :
400mW
Release Time :
6ms
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Length - Termination :
0.004 inch
Surface Mount :
No
Relay Action :
Momentary
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Rating (Current) :
16A
PCB Hole Count :
8
Operate Time :
8ms
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
HTS Code :
Contact Voltage(AC)-Max :
400V
ECCN Code :
EAR99
Must Release Voltage :
0.6VDC
Body Length or Diameter :
29mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Body Height :
15.7mm
Coil Current :
66.7mA
Sealing :
RT3
Reference Standard :
BEAB; CSA; UL; VDE
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Coil Insulation :
Class F
Weight :
14g
Input Switching Control Type :
Random
Published :
Switching Voltage :
400VAC -Max
Packing Method :
Bulk
Physical Dimension :
29mm x 12.7mm x 15.7mm
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
4000VA@400VAC
Coil/Input Supply Type :
DC
Electrical Life :
6000 Cycle(s)
Body Breadth :
12.7 mm