RT9818D-26GV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT9818D-26GV
Manufacturer
Richtek
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-3
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Supervisors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Nominal Supply Current :
3μA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Terminal Pitch :
0.95mm
Min Supply Voltage :
900mV
Number of Channels :
1
Reset :
Active Low
Number of Terminations :
3
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output :
Open Drain or Open Collector
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
3
Adjustable Threshold :
No
Voltage - Threshold :
2.6V
Published :
Reset Timeout :
292ms Minimum
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2.8955mm
Supply Voltage :
3V
Number of Voltages Monitored :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Max Supply Voltage :
6V