RT8008-15GB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT8008-15GB
Manufacturer
Richtek
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 1.5V 600MA SOT23-5
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Synchronous Rectifier :
yes
Terminal Pitch :
0.94mm
Current - Output :
600mA
Published :
Number of Terminations :
5
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage :
15V
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
1
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Min Output Voltage :
1.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Length :
2.8955mm
Input Voltage-Nom :
3.6V
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency - Switching :
1.5MHz
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Configuration :
Positive
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Topology :
Buck
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RT8008-15GB
Richtek RT8008-15GB
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Richtek RT8008-15GB] Overview
Introducing the RT8008-15GB, an exemplary DC-DC switching regulator meticulously crafted by Richtek, renowned for its precision engineering in integrated circuits. This innovative IC stands as a paragon of efficiency and reliability in voltage regulation technology. Engineered to deliver a stable output voltage of 1.5V with a robust current handling capacity of 600mA, the RT8008-15GB empowers electronic systems with unparalleled performance and resilience.
RT8008-15GB Features
  • Efficient Buck Regulator: Delivers a stable output voltage of 1.5V
  • High Current Handling: Capable of handling up to 600mA of current