RT0402CRD0711R5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402CRD0711R5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11.5OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Series :
RT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.25%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
11.5Ohm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
350μm
Datasheets
RT0402CRD0711R5L
YAGEO RT0402CRD0711R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C