RT0402CRD0711R3L
Mfr.Part #
RT0402CRD0711R3L
Description
RES SMD 11.3OHM 0.25% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Resistance :
11.3Ohm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm