RT0402CRD0711K5L
Mfr.Part #
RT0402CRD0711K5L
Description
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.25%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
11.5kOhm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402CRD0711K5L
YAGEO RT0402CRD0711K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C