RT0402CRD07113KL
Mfr.Part #
RT0402CRD07113KL
Description
RES SMD 113KOHM 0.25% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Resistance :
113kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.25%
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RT0402CRD07113KL
YAGEO RT0402CRD07113KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 113kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C