RT0402CRB0756K2L
Mfr.Part #
RT0402CRB0756K2L
Description
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
56.2kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
ROHS3 Compliant
Datasheets
RT0402CRB0756K2L
YAGEO RT0402CRB0756K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 56.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C