RT0402BRE0795K3L
Mfr.Part #
RT0402BRE0795K3L
Description
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
24 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
350μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
95.3kOhm
yes
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRE0795K3L
YAGEO RT0402BRE0795K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 95.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C