RT0402BRE07953RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07953RL
Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
1 (Unlimited)
Height :
350μm
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
953Ohm
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRE07953RL
YAGEO RT0402BRE07953RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 953Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C