RT0402BRE078K45L
Mfr.Part #
RT0402BRE078K45L
Description
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Height :
350μm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
8.45kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
High Precision
Factory Lead Time :
24 Weeks
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
RT0402BRE078K45L
YAGEO RT0402BRE078K45L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 8.45kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C