RT0402BRE0782KL
Mfr.Part #
RT0402BRE0782KL
Description
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Depth :
500μm
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Published :
2009
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Metric) :
0402
Resistance :
82kOhm
Datasheets
RT0402BRE0782KL
YAGEO RT0402BRE0782KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 82kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description:
Yageo Chip Resistor - Surface Mount RT0402BRE0782KL is a 0402 size chip resistor with a resistance of 82K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and is made of a metal alloy.
Features:
• 0402 size chip resistor
• Resistance of 82K ohms
• Tolerance of 0.1%