RT0402BRE077K5L
Mfr.Part #
RT0402BRE077K5L
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
7.5kOhm
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRE077K5L
YAGEO RT0402BRE077K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C