RT0402BRE0776K8L
Mfr.Part #
RT0402BRE0776K8L
Description
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
76.8kOhm
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRE0776K8L
YAGEO RT0402BRE0776K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 76.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C