RT0402BRE0773K2L
- Mfr.Part #
- RT0402BRE0773K2L
- Description
- RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
- Height Seated (Max) :
- 0.014 0.35mm
- Power Rating :
- 63mW
- Power (Watts) :
- 0.063W 1/16W
- Operating Temperature :
- -55°C~155°C
- Max Power Dissipation :
- 63mW
- Tolerance :
- ±0.1%
- Voltage - Rated :
- 50V
- Voltage - Rated DC :
- 50V
- Size / Dimension :
- 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Resistance :
- 73.2kOhm
- Datasheets
- RT0402BRE0773K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 73.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C