RT0402BRE0768RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRE0768RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
68Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
RT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRE0768RL
YAGEO RT0402BRE0768RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 68Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C