RT0402BRE0760R4L
Mfr.Part #
RT0402BRE0760R4L
Description
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
60.4Ohm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RT0402BRE0760R4L
YAGEO RT0402BRE0760R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 60.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C