RT0402BRE075K1L
Mfr.Part #
RT0402BRE075K1L
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.1kohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RT0402BRE075K1L
YAGEO RT0402BRE075K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C