RT0402BRE075K11L
Mfr.Part #
RT0402BRE075K11L
Description
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
5.11kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRE075K11L
YAGEO RT0402BRE075K11L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.11kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C