RT0402BRE0751K1L
Mfr.Part #
RT0402BRE0751K1L
Description
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
51.1kOhm
Datasheets
RT0402BRE0751K1L
YAGEO RT0402BRE0751K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C