RT0402BRE074K12L
Mfr.Part #
RT0402BRE074K12L
Description
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
4.12kOhm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Datasheets
RT0402BRE074K12L
YAGEO RT0402BRE074K12L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C