RT0402BRE07487RL
Mfr.Part #
RT0402BRE07487RL
Description
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
487Ohm
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RT0402BRE07487RL
YAGEO RT0402BRE07487RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 487Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C