RT0402BRE0744K2L
Mfr.Part #
RT0402BRE0744K2L
Description
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
44.2kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
High Precision
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Datasheets
RT0402BRE0744K2L
YAGEO RT0402BRE0744K2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 44.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C