RT0402BRE073R9L
Mfr.Part #
RT0402BRE073R9L
Description
RES SMD 3.9 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
3.9Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RT0402BRE073R9L
YAGEO RT0402BRE073R9L
RT Series, Thin Film, 3.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C