RT0402BRE073K9L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K9L
Description
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
169
In Stock :
169
24 Weeks
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
0402
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Resistance :
3.9kohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
2009
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW