RT0402BRE073K74L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K74L
Description
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
3.74kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RT0402BRE073K74L
YAGEO RT0402BRE073K74L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C