RT0402BRE073K6L
Mfr.Part #
RT0402BRE073K6L
Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Resistance :
3.6kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
RT0402BRE073K6L
YAGEO RT0402BRE073K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C