RT0402BRE073K57L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRE073K57L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Series :
RT
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
3.57kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C