RT0402BRD0724K9L
Mfr.Part #
RT0402BRD0724K9L
Description
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
High Precision
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
350μm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
24.9kohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Depth :
500μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RT0402BRD0724K9L
YAGEO RT0402BRD0724K9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 24.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C