RT0402BRD0723R7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0723R7L
Description
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RT
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
350μm
Resistance :
23.7Ohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Published :
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RT0402BRD0723R7L
YAGEO RT0402BRD0723R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 23.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C