RT0402BRD0720R5L
Mfr.Part #
RT0402BRD0720R5L
Description
RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Resistance :
20.5Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
2
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RT0402BRD0720R5L
YAGEO RT0402BRD0720R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 20.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C