RT0402BRD0720K5L
Mfr.Part #
RT0402BRD0720K5L
Description
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
540
In Stock :
540
Max Power Dissipation :
63mW
yes
Depth :
500μm
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
2009
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
WRAPAROUND
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
20.5kOhm
Thin Film
Military Standard :
Not
2
Datasheets
RT0402BRD0720K5L
YAGEO RT0402BRD0720K5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 20.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C