RT0402BRD071K96L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K96L
Description
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.96kOhm