RT0402BRD071K82L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0402BRD071K82L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
350μm
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
1.82kOhm
Series :
RT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%