RT0402BRD071K13L
Mfr.Part #
RT0402BRD071K13L
Description
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
yes
Weight :
652.039032μg
Height :
350μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
1.13kOhm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Datasheets
RT0402BRD071K13L
YAGEO RT0402BRD071K13L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.13kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C