RT0402BRD0719K6L
Mfr.Part #
RT0402BRD0719K6L
Description
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
500μm
Tolerance :
±0.1%
Height :
350μm
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Resistance :
19.6kOhm
Additional Feature :
High Precision
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RT0402BRD0719K6L
YAGEO RT0402BRD0719K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 19.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RT0402BRD0719K6L is a 0402-sized chip resistor with a resistance of 19.6K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and is designed for surface mount applications.
Features:
- 0402-sized chip resistor
- Resistance of 19.6K ohms
- Tolerance of 0.1%