RT0402BRD0718R7L
Mfr.Part #
RT0402BRD0718R7L
Description
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/16W 0402
RT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Weight :
652.039032μg
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
18.7Ohm
Additional Feature :
High Precision
Max Power Dissipation :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RT0402BRD0718R7L
YAGEO RT0402BRD0718R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C