RT0402BRD0718KL
Mfr.Part #
RT0402BRD0718KL
Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Resistance :
18kOhm
Power Rating :
63mW
Weight :
652.039032μg
Case Code (Imperial) :
Depth :
500μm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
24 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Height :
350μm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RT0402BRD0718KL
YAGEO RT0402BRD0718KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 18kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C